Mask
29-175-42
From: Canada | British Columbia | Vancouver Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Nuu-chah-nulth |
| Provenience | Canada | British Columbia | Vancouver Island |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment | Mirror |
| Description | Eagle's head. Movable jaw; hooked beak painted red inside; two large perforations in lower jaw and ten small holes forming triangles. Beak blackened; "scar" across crest. Eye area slightly concave, with two round, framed mirrors tacked in place of eyes. |
| Height | 20 cm |
| Length | 28.3 cm |
| Width | 22.6 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/8892 - Collector Number | 6/9152 crossed out - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
