Figurine
54-28-125
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-125 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Locus | East of South Building, surface fill |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Description | Male votary. "Hollow, unmoulded votary, local Kourion type. "In attitude of adoration with left arm raised, right hand to mouth." "With low cap." "(cap pointed, with turned-up ear flaps, paint." Black paint: around bottom of point of cap; for brows, eyes, mouth, beard; lines around upper arms, across chest and shoulders. Missing: top of cap, most of both arms, body below chest. |
| Height | 10.5 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Depth | 4.3 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | T2031 - Field No SF | 32 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




