Column Drum
E13576.1
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13576.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Locus | South Portal |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539 -1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Top drum of the east column from the South Portal. The lower part of the papyrus capital is preserved, below which are a series of horizontal bands, originally painted. |
| Height | 93.98 cm |
| Length | 119.38 cm |
| Width | 119.38 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1924 |
| Other Number | E13576B - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


