| Object Number | 15217A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Locus | tomb |
| Section | Asian |
| Materials | Bronze |
| Description | Rice bowl from tomb. Bronze. Much broken. |
| Height | 7.1 cm |
| Outside Diameter | 16 cm |
| Credit Line | Gift of Eli B. Landis, 1892 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


