Mosaic
29-107-934
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-107-934 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Niche at the southwest of the ambulatory in the Byzantine Round Church on the summit; Level II |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Stone |
| Description | Fragment of stone mosaic pavement. The tesserae are white, black, brown and red in a semi-circular group with an imbricated pattern. These is a plain border on two sides. Fitzgerald: "Just south of the west door a semicircular fragment of mosaic with an imbricated pattern ran back beyond the line of the outer circle, showing that at this point there had been a niche in the wall, and there can be no doubt of the existence of a corresponding niche to the north. It will be observed that the wall behind these niches was very thin; they were presumbably built up inside concealed arches in the main wall." |
| Length | 107.95 cm |
| Width | 117.09 cm |
| Depth | 5.08 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | ? - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


