Projectile Point
97-563-966
From: North America | United States of America | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-966 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Technique | Chipped |
| Description | Tapered, pointed, stem. Lozenge shaped. |
| Length | 4 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-966 - Old Museum Number | 5310 - ANSP Number | 1105 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


