| Object Number | B15661 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Diqdiqqeh |
| Archaeology Area | Diqdiqqeh |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Nude Woman |
| Description | CBS Register: Terracotta. molded relief. fragment of standing fem fig naked and front face. holding her breasts. U.1507 is crossed out for U.1607 |
| Height | 7.1 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1924 |
| Other Number | U.1607 - Field No SF | 22 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
