Figurine
37-13-226
From: Guatemala
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-226 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human Head |
| Description | head of human figurine. Solid reddish pottery. Thci; low features eroded; archaic type; eyes of 2 slanting stick impressions with central vertical impression; central lock of hair |
| Height | 5 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 231 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.