| Object Number | L-64-163 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus |
| Period | Cypriot Iron Age |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Reddish buff ware. Dark brown painted decoration panel ornament of three crossed lines between two bands of lines. Ring base, nearly straight sides, two loop handles. |
| Height | 10.9 cm |
| Width | 19 cm |
| Outside Diameter | 16.1 cm |
| Other Number | 99-197 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




