| Object Number | 75-29-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hasanlu |
| Archaeology Area | V23(4)[7]/121 |
| Period | Hasanlu Period IV |
| Date Made | 1000-800 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Iron |
| Description | Heavy weapon with open shaft end with small piece of ring binding it to wood haft inside opening; chisel head swells then tapers; see HAS74-365, HAS74-N472, HAS74-N695, Negatives 96786.31 and 96796.35. |
| Length | 15 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Thickness | 6.4 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project; Robert H. Dyson Jr., 1975 |
| Other Number | HAS74-N751 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

