Rim Sherd
63-16-26
From: Libya | Leptis Magna
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-16-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Libya | Leptis Magna |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment amphora or wide-mouthed jar rim. Rim sharply flattened and overhanging. Buff paint with red band on top of rim and Ext. of neck, Gritty red clay. |
| Height | 3.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Outside Diameter | 9 cm |
| Credit Line | Leptis Magna Expedition;Theresa Howard Carter, 1963 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



