Adze Fragment
69-16-47
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Test pit - top of floor |
| Locus | House 109 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Tan, fine grained rock. Two of original edges remain. Fragment has been chipped and polished. |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.