Bracelet
MS4194
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4194 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan Period |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze, corroded, bent. |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

