Rubbing Stone
MS4558
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4558 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Limestone |
| Description | Limestone, worn smooth. |
| Height | 6.8 cm |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
| Other Number | 119A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
