| Object Number | 48-4-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Recent |
| Provenience | Guatemala | Porta Carrera |
| Culture Area | Central American |
| Period | Recent |
| Date Made | ca. 1940 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Glass |
| Iconography | Man |
| Description | Wood, Painted. Flesh pink, hair, moustache, beard yellow, blue eyes |
| Height | 21.5 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 11 cm |
| Credit Line | Gift of W. Estell Lee, 1948 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




