Flask
97-85-900
From: New Mexico | San Juan Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-85-900 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Tewa (Culture) | San Juan |
| Provenience | New Mexico | San Juan Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Buff Ware; Flask Shape |
| Height | 7.2 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Thickness | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-85-900 - Old Museum Number | 17161 - ANSP Number | II 1085 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

