Spoon
96-1-352
From: Venezuela | Doro Ana
Curatorial Section: American
| Native Name | Baribu |
| Object Number | 96-1-352 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pume | Yaruro |
| Provenience | Venezuela | Doro Ana |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Creator | Yona |
| Date Made | 1980-1993 |
| Section | American |
| Materials | Calabash |
| Description | 1/4 a Calabash gourd (Crescentia cujete) hollowed out to make a spoon |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Russell D. Greaves, 1996 |
| Other Number | 1992/3-454 - Field No SF | 277 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.