Fish Net
AF5296
From: Sierra Leone
Curatorial Section: African
| Object Number | AF5296 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sierra Leone |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Description | Oval, rim stiffened with 9" rattan rings. Owner Mawe, chief Pa Calker. |
| Length | 70 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Purchased from J. L. Buck, 1925 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.