Blank
56-28-186
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet Site
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-186 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Norton |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet Site |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYPA |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Description | Biface, has general outline of an unnotched point, one side broken away, portion of outer cortex on one face. |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.