| Object Number | B16557 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: 4th Expediton. Brick of Sinbalalsu iqbi. Built E sag dug ga. 2 examples. No "b" on the field number in the register. Behrens: Sinbalassuiqbi D (Walker Brick Inscriptions Nr. 84) Partial (corner missing), inscription complete. Hand inscribed. Walker No B3 no. 110 |
| Height | 8 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 26 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1926 |
| Other Number | U.3298b - Field No SF | P270147 - CDLI Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


