Headband
Textile Fragment
29551
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 29551 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Locus | From the loosened soil. |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | One end of forehead band. Fragment of a tapestry band. Stepped zigzag design. Most likely cotton for both warp and weft. According to catalogue record, it is a "part of forehead band". Color(s): Brown, yellow and black. |
| Length | 13 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 189A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
