End Blade Fragment (uncertain)
69-16-682
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-682 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Obsidian. Bifacially flaked. Retouched on both edges. Artifact is broken perpendicularly to longitudinal axis. This appears to be the basal section of the blade. It may be the middle section. Provenience: Floor, N3.9: W8.3 |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.