Foundation Cone
33-4-144
From: Iraq | Billa
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-4-144 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Billa |
| Locus | W6 |
| Period | Neo-Assyrian Period | Billa I |
| Date Made | 911-612 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Inscribed |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Coarse greyish buff ware. Inscribed. |
| Height | 14 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Thickness | 6 cm |
| Credit Line | American School Oriental Research / University Museum Expedition toTell Billa, Iraq; E. A. Speiser 1932-1933 |
| Other Number | B3-320 - Field No SF | P461697 - CDLI Number | UM 33-04-144 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
