Spouted Jar
33-15-308
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-15-308 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Archaeology Area | FF76 |
| Locus | FF 76 | below P. 3 |
| Period | Hissar II |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Coarse drab ware burnt black. Globular body with flattened base; wide mouth with narrow rim; short wide spout set on shoulder |
| Height | 12.8 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Outside Diameter | 17 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | H1611 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




