Textile Fragment
30333
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 30333 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Technique | Woven |
| Description | Single faced bobbin weave with floats. Bird design. Brown and white Fragment of woven textile with a single-faced design (floats on verso). According to catalogue card, the design is a "bird design". Appears to have one selvage edge still visible. Color(s): Brown and white. |
| Length | 6.2 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2075A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




