Drumstick
NA9052B
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | NA9052B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | United States of America |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1918 |
| Section | American |
| Materials | Wood | Rawhide | Pigment |
| Description | With dance drum (9052A) |
| Length | 24 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Outside Diameter | 27.94 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1918 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
