Mask
Cast
CG2017-7-1848
From: United States of America | Florida | Collier County | Key Marco
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-1848 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Florida | Collier County | Key Marco |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 1935-1990 CE |
| Section | American |
| Materials | Plaster |
| Description | Mask with protruding forehead, "O" shaped mouth, small eye holes, 1 ear, the other ear is broken off, and wire attached to the back |
| Height | 24.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 6 cm |
| Other Number | 0206 uncertain - Cast Number | 40706 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


