Cotton Fluffer
82-7-129
From: Thailand | Sakon Nakhon | Ban Yang Ngam
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Phiat | เพียด | Ka Phiat | กะเพียด | ตะกร้าสำหรับดีดฝ้าย |
| Object Number | 82-7-129 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Thai | Isaan |
| Provenience | Thailand | Sakon Nakhon | Ban Yang Ngam |
| Site Name | Ban Yang Ngam | บ้านยางงาม |
| Date Made | 1900-1981 |
| Section | Asian |
| Materials | Basketry | Bamboo |
| Technique | Basketry |
| Subject | Textileworking Tools and Equipment | Cotton Production |
| Description | A cotton fluffer in the form of a large basket made of bamboo which narrows at the bottom. After the seeds are removed from the cotton ball with a cotton roller (อิ้ว), the balls are placed in this basket and fluffed with a bow (82-7-247). They are subsequently rolled before spinning. |
| Height | 77 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 19 cm |
| Outside Diameter | 53 cm |
| Credit Line | Thai-Lao Ethnographic Expedition, Joyce C. White, 1981 |
| Other Number | 088 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

