| Native Name | Keluri |
| Object Number | 2014-13-86 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Dayak |
| Provenience | Borneo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Gourd | Bamboo | Peel |
| Description | Six cane tubes inserted into long-necked gourd, whose neck acts as a mouthpiece. |
| Height | 7 cm |
| Length | 52.6 cm |
| Width | 19 cm |
| Credit Line | Gift of the Franklin Institute, 2014 |
| Other Number | 80 - Franklin Institute Number | L-222-86 - Old Loan Number | A-339 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

