Boot
37-14-3A
From: Greenland
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-14-3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Greenland |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Sealskin |
| Description | Man's. Outer boot dressed and trimmed along front seam and top with skin mosaic. Inner boot (stocking) made with fur-side in. |
| Height | 24.8 cm |
| Length | 28.6 cm |
| Credit Line | Gift of Samuel C. Ingraham, 1937 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.