Gaff Hook Barb
49-25-400
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-400 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E3E 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Bear Bone |
| Description | Heavy bone point. Barb for fish spear or gaff hook? Bear penis bone |
| Length | 7.9 cm |
| Outside Diameter | 1.3 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 125 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.