Bone
49-25-389
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-389 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E2E 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Whale Bone |
| Technique | Cut |
| Description | Fragment of cut whalebone. |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 108 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.