Blade
66-30-1
Location: On Display in the Mexico and Central America Gallery
From: Mexico (Central America) | Atla
Curatorial Section: American
| Object Number | 66-30-1 |
| Current Location | Mexico and Central America Gallery - On Display |
| Culture | Teotihuacan (uncertain) |
| Provenience | Mexico (Central America) | Atla |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 200-900 CE |
| Section | American |
| Materials | Obsidian |
| Description | Wavy blade (3 undulcations on 1 face, 2 1/2 on opposite) very much like a moving snake. Point very slightly damaged; base tapered, rounded. Bifacially worked. Opaque, dense grey-green obsidian. Blade broken and glued in a way which conceals the break. |
| Length | 19 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Purchased from Carlo Gay, Teochita, Inc., 1966 |
| Other Number | LT 265 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


