Vessel
73-20-36
From: Guatemala | Department of Chimaltenango | Santa Apolonia
Curatorial Section: American
| Object Number | 73-20-36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala | Department of Chimaltenango | Santa Apolonia |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rounded, globular body, marked break in profile at shoulder followed by inward curving of the wall, slightly outflaring neck. Rim is cut by a series of short, deep, transverse, incisions. Two lug handles on body. Exterior highly polished, orange, as is interior of the neck; interior is unslipped orange. Flat bottom. |
| Height | 21.75 cm |
| Width | 17 cm |
| Outside Diameter | 7.25 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1973 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.