Grooved Axe
97-563-7718A
From: North America | United States of America | Pennsylvania | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-7718A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Pecked | Smoothed |
| Description | Per ANSP Ledger: Grooved ax, slender, curved |
| Length | 21.2 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-7718A - Old Museum Number | 25076 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


