| Object Number | NA5040K |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Woodlands |
| Provenience | Eastern United States |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Cylinder shaped; miscellaneous material. |
| Length | 29 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Helen M. Shumway, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


