Projectile Point
97-563-7499
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Eastern Pennsylvania | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-7499 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Eastern Pennsylvania | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Chipped |
| Description | Argillaceous material; elongated blade; one shoulder broken; square stem. |
| Length | 5.8 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-7499 - Old Museum Number | 24852 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


