Lamp
NA9251
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Alaska | Kenai Peninsula
Curatorial Section: American
| Object Number | NA9251 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kenai Peninsula |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 1000 BCE - 500 CE |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Carved from fine vesicular volcanic tufa (tuff). Massive oval bowl; inerior with upper part of body and head of human figure in full relief; three groups of three animal heads each, on rim. |
| Height | 14.61 cm |
| Length | 40.01 cm |
| Width | 37.31 cm |
| Credit Line | Gift of W. E. Janson, 1921 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




