Statue Fragment
C354
Location: On Display in the Asia Galleries
From: China | Hebei | Xiangtangshan
Curatorial Section: Asian
| Object Number | C354 |
| Current Location | Asia Galleries - On Display |
| Culture | Chinese | Buddhist |
| Provenience | China | Hebei | Xiangtangshan |
| Period | Northern Qi Dynasty |
| Date Made | 6th Century CE |
| Section | Asian |
| Materials | Stone | Pigment |
| Technique | Carved |
| Iconography | Bodhisattva Head |
| Description | Stone head of a bodhisattva made of light colored stone with traces of red and yellow pigment. This head would have originally been part of a colossal statue. The piece is a companion to C353 and very similar to it, the principal differences being that the hair is arranged in a number of plaits and the crown is more elaborate. It is believed to originally come from the North Cave of Northern Xiangtangshan. |
| Height | 84 cm |
| Width | 35.5 cm |
| Depth | 37 cm |
| Credit Line | Purchased from C. T. Loo; Subscription of James B. Ford, 1918 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


