Effigy Vessel
97-85-967
From: New Mexico | Cochiti Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-85-967 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Cochiti |
| Provenience | New Mexico | Cochiti Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Iconography | Bird |
| Description | Bird Shape; Repaired |
| Height | 20 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-85-967 - Old Museum Number | 15709 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


