Statue
CG2017-7-677
From: Peru (uncertain) | Bolivia (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-677 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru (uncertain) | Bolivia (uncertain) |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Large stone statue, likely of a woman, wearing a hat with geometric designs. Hands are held together across the chest below breasts. The base is worn and appears as though the statue would be inserted into something. |
| Height | 10 cm |
| Length | 74.5 cm |
| Width | 27 cm |
| Other Number | unknown - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.