Stela Fragment
CG2017-7-675
From: Caracol (Central America)
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-675 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Caracol (Central America) |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Stone fragments, likely from a stela, possibly from Caracol, with glyphs on 1 side. A line of plaster circles the entire stone and there are 3 blobs of red material on the back, both indicative of it being part of a larger reconstruction. 56 written in blue. |
| Height | 12 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 20 cm |
| Other Number | 56 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.