Figure
Cast
CG2017-7-635
From: Ecuador
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2017-7-635 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ecuador |
| Culture Area | South American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plaster |
| Description | Cast of 12676. Plaster cast of a figure seated on a long bench. Painted black, some minor chipping including of the nose. |
| Height | 17 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 8 cm |
| Other Number | 12676 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.