Bottle
63-1-67A
From: Cyprus | Kourion | Ayios Ermoyenis
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-1-67A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Ayios Ermoyenis |
| Locus | Tomb 1 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | No lugs, not clear if wheel made; red clay fired hard, and brown on one side, with small bits white and otherwise; broken at neck, otherwise intact. Large part of the mouth of this vase found among objects from Tom 9; Thin lip spread out flat, ending in thin neat bevelled edge with double curve in its profile. Clay of 9 fragments darker and duller than that of 1. Fabric halfway between the local orange red and the gritty red cooking ware, mouth piece very like latter, body closer to former. |
| Height | 19.5 cm |
| Outside Diameter | 5.6 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1963 |
| Other Number | P1562 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.