Grinding Stone (uncertain)
97-564-552.2
From: United States of America | Southwest Colorado
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-552.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Southwest Colorado |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Medium sized oval stone with two flattened sides and rounded edges. |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 8.6 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-552 - Old Museum Number | Unknown - ANSP Number | Unknown - Gottschall Number | CG2017-7-362 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


