War Pick Head
49-25-87
From: United States of America | Alaska | Admiralty Island | Mole Harbor
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-87 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Taku Tlingit |
| Provenience | United States of America | Alaska | Admiralty Island | Mole Harbor |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.