Basket
2018-6-3
From: United States of America | California (State) | Tuolumne County | Tuolumne Rancheria
Curatorial Section: American
| Object Number | 2018-6-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Miwok |
| Provenience | United States of America | California (State) | Tuolumne County | Tuolumne Rancheria |
| Culture Area | California Culture Area |
| Creator | Sarah Priest |
| Date Made | ca.1900 |
| Section | American |
| Materials | Cordage | Grass Fibre | Woodpecker Feather | Meadowlark Breast Feather | Quail Topknot |
| Technique | Coiled |
| Description | Small bowl shaped basket. A repeated diamond shape pattern in red, yellow, and black feathers covers the outer surface of the basket with the addition of protruding quail topknot feathers. |
| Height | 7.2 cm |
| Width | 20 cm |
| Outside Diameter | 14.2 cm |
| Credit Line | Gift of Judith Wallach Finger, CW68, and Andrew D. Finger, W68, in celebration of their 50th University of Pennsylvania Class Reunion, 2018 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




