Model
Canoe Hull
P3330B
From: Fiji Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P3330B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Fiji Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Model of double canoe, with deck house and sail. |
| Height | 19.05 cm |
| Length | 132.71 cm |
| Width | 8.89 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.