Knife
Miniature
16008B
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 16008B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Igorot |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Metal |
| Iconography | Woman |
| Description | Miniature knife with straight back, curved cutting edge. Wood handle covered with plaited peel. |
| Length | 12.3 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | Deposited by C. Howard Colket, 1893 |
| Other Number | CG2010-3-3A - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
