Figurine
2017-23-162
From: Costa Rica | Nicaragua
Curatorial Section: American
| Object Number | 2017-23-162 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Costa Rica | Nicaragua |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | 100-1500? |
| Section | American |
| Materials | Volcanic Stone |
| Description | Very crude human figure with large ear ornaments. |
| Height | 18.3 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Depth | 8.2 cm |
| Credit Line | Gift of Lewis Heafitz and the Heafitz family, 2017 |
| Other Number | S103 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




